Odpoczynek…

Odpoczynek jest tak ważny, tak istotny w życiu każdego psa, że jeśli poznalibyśmy prawdę na temat tego jak oraz ile pies powinien spać zmienilibyśmy codzienne nawyki psa, lub czasami dali mu po prostu odpocząć. Wielu behawiorystów nie miałoby pracy, dlatego że wiele problemów behawioralnych bierze się z przewlekłego zmęczenia i niedosypiania.

Według Sleep Fundation oraz ich badań przeprowadzonych na różnych psach dowiadujemy się, że szczenię przesypia powyżej 11 godzin w ciągu doby a pies dorosły poniżej 11 godzin. Psy dorosłe natomiast śpią lepiej w ciągu nocy niż szczenięta i potrafią przespać ją całą ( od 20:00 do 8:00). Drzemki u psa dorosłego powinne zajmować nawet 37% dnia. Niedospanie powoduje kilka zmian zachowań, które możemy wyczytać z zachowań naszych psów. Są to m.in. bardziej intensywne reakcje na stresujące bodźce, drażliwość i zaburzenia nastroju czy słaba pamięć.

Patologie senne u psów przybierają także znamiona chorób. Pies może mieć zdiagnozowaną narkolepsję (nadmierna senność), katapleksję (osłabienie mięśni i omdlenie), obturacyjny bezdech senny ( krótkie okresy bezdechu). Warto zwrócić uwagę także jak Twój pies śpi. Jeśli wykazuje nadmierną aktywność w fazie REEM, czyli wycie, szczekanie, gwałtowne ruchy kończyn, gryzinienie czy rzucie, warto udać się do lekarza po odpowiednie leki.

Sleep foundation proponuje co zrobić, aby poprawić jakość snu dla psa. Intuicyjnym rozwiązaniem jest ustalenie harmonogramu i rutyny, które dają większe bezpieczeństwo, a ten sposób przekłada się również na spokojniejszy sen. Dalej możemy dowiedzieć się że spanie samemu, mimo iż w wielu domach pies zajmuje miejsce na łóżku obok właściciela, jednak głębszy i lepszy sen może okazać się wtedy, kiedy pies będzie miał swoje, oddzielne miejsce. Dodatkowo te miejsce powinno znajdować się w zaciemnionym i cichym miejscu, powinno być wygodne. Jak się okazuje także codzienna aktywność, tak jak w przypadku ludzi, wpływa dobrze na wypoczynek u psa. Sleep Fundation proponuje codzienne ćwiczenia dla psa, które odpowiednio zmęczą czworonoga. W ciągu dnia chwila relaksu przyda się zarówno dla psa jak i właściciela.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *