Dziki Pies.

„When the Man waked up he said, 'What is Wild Dog doing here?’ And the woman said, 'His name is not Wild Dog anymore, but the First Friend, because he will be our friend for always and always and always.'”

Rudyard Kipling

„Kiedy mężczyzna się obudził, zapytał: „Co tu robi Dziki Pies?” A kobieta powiedziała: „Już nie ma na imię Dziki Pies, ale Pierwszy Przyjaciel, ponieważ będzie naszym przyjacielem na zawsze i zawsze.”

Rudyard Kipling

Pojawienie się psa u boku człowieka jest przybliżoną wartością. Z odkryć naukowców dowiadujemy się, że już ludzie zamieszkujący jaskinie pozostawili nam malowidła na ścianach przedstawiające mamuty, konie, hieny jaskiniowe, lwy, niedźwiedzie czy nosorożce. Ale jedno malowidło było wyjątkowe, przedstawiało odcisk butów dziecka (nie więcej niż 10 latka) a obok znajome odciski łap…

Czas ten który minął nie jest na tyle krótki, aby nie zdążyć zbadać, zainteresować się i w końcu rozpocząć nauczać na temat tego, co na dzień dzisiejszy wiemy o psach. Naukowcy wymyślali coraz to nowe doświadczenia, których zadaniem było zbadać psychikę psa. Ale czy na dzień dzisiejszy wiemy wszystko? Albo zadam pytanie inaczej: Ile wiemy na dzień dzisiejszy o psach? Trenerzy i behawioryści reklamują się słowami: Przekażemy cały behawior psa! Znamy psi język! Wiemy co myśli i czuje Twój pies!

Czy ruch głową psa w momencie mówienia do niego to zaciekawienie, zainteresowanie czy próba zrozumienia każdego słowa lub wyłapania słów znajomych? Czy kiedy pies zatrzymuje się wypatrując „coś” w krzakach to obawa przed nieznanym, znowu zaciekawienie czy chęć upolowania albo agresji? Co tak naprawdę oznacza merdanie ogonem? Jakie są różnice doświadczania sensorycznego człowieka a psa? Dlaczego psy rozwijają zachowania destrukcyjne lub samo okaleczające?

Mózg psa jest nadal do końca niezbadanym narządem a procesy jakie zachodzą mogą zaskakiwać właścicieli każdego dnia. Tworząc więź z czworonogiem i przebywając z nim zauważamy czasami dziwne a czasami śmieszne zachowania. Skąd one się wzięły?

Dzięki badaniom naukowym publikowanym głównie na stronach zagranicznych oraz literaturze, której nie ma dostępnej jeszcze w Polsce, postaram się przyjrzeć każdemu zagadnieniu, który tak samo jak Państwa- tym bardziej nurtuje mnie.

Aby uczestniczyć ze mną w odkrywaniu nowych i nowych możliwości mózgu psa oraz dowiadywać się na bieżąco o ciekawostkach behawioralnych, zapisz się do Alphalettera dostępnego na tej stronie. Wystarczy że wrócisz do strony głównej i przejdziesz na sam jej dół.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *